V sredo, 22. decembra 2010 ob 19. uri vabimo Vas in Vaše prijatelje na prednovoletno srečanje in ogled skupne Razstave semesterske produkcije študentov Šole uporabnih umetnosti Famul Stuart in Visoke Šole za Umetnost Univerze v Novi Gorici.
Študentje in sodelavci obeh šol Vam voščimo Srečno v letu 2011.
21.12.10
Semestrska razstava
2.6.10
INFORMATIVNI DAN
Interesente za vpis vabimo, da se udeležite informativnega dneva
v petek, 4. 6. ob 15. uri
v prostorih šole na Dunajski 56, v Ljubljani.
Na informativnem dnevu bodo predstavljeni tako triletni visokošolski program Digitalne umetnosti in prakse Visoke šole za umetnost UNG kot tudi programa Ambient in Kiparstvo, keramika, restavratorstvo Šole uporabnih umetnosti Famul Stuart
Če zamudite informativni dan, se lahko v tajništvu najavite na informativni razgovor izven razpisanega termina.
23.5.10
Letna razstava študijske produkcije
Visoke šole za umetnost Univerze v Novi Gorici in
Šole uporabnih umetnosti Famul Stuart
Petek, 28. maja ob 20.00 uri
Ljubljana, Bežigrajski dvor, Dunajska 56, prostori šole
Urška Djukić, diplomski kratki igrani film Prvi dan v službi
Zaključili smo šestnajsto študijsko leto Šole uporabnih umetnosti Famul Stuart in prvo leto naše nove in mlade Visoke šole za umetnost Univerze v Novi Gorici, zato vas študentje in sodelavci obeh šol vabimo na tradicionalni dogodek v Bežigrajskem dvoru, kjer si boste lahko ogledali letošnjo študentsko produkcijo.
Visoka šola za umetnost je v letošnjem študijskem letu začela s triletnim visokošolskim programom Digitalne umetnosti in prakse in že v prvem letu vpisala študente ne samo v prvi, temveč tudi tretji letnik. V sklopu prve zaključne razstave Visoke šole za umetnost bodo torej študentje prvega in tretjega letnika predstavili dela s področij videofilma, fotografije, animacije in novih medijev, ki jih boste najbrže že čez nekaj mesecev lahko videli tudi na kakšnem festivalu ali razstavi.
Študentke smeri Ambient Šole uporabnih umetnosti Famul Stuart so bile tudi letos zelo aktivne, poleg rednih študijskih obveznosti, katerih rezultate si boste seveda lahko ogledali na razstavi, so se soočile z realnimi projekti kot je na primer oblikovanje kavarne na sejmu Informativa ter projekta V iskanju zelene četrti, v sodelovanju z Zavodom Bunker. Študentje Kiparstva, keramike in restavratorstva so raziskovali globine in širine sodobne umetnosti ter spoznavali tehnične skrivnosti svojih strok. Med drugim so se predstavili na razstavi slovenskih študentov keramike v galeriji Meduza v Kopru.
Pila Rusjan, diplomski projekt Po-vračanje
Vabljeni!
6.4.10
Predavanje Metoda Blejca
v okviru predmeta Sodobne umetniške prakse pri Rene Rusjan bo jutri, 7. 4. 2010 ob 10.45 uri predavanje Metoda Blejca z naslovom "Zakaj je orodje pomembno in kdaj ni - predstavitev Metoda Blejec z nagrado za vsakogar".
Več o predavatelju spodaj.
-----------
Metod Blejec (r. 1979) je svojo akademsko pot začel na šoli Uporabnih umetnosti Famul Stuart leta 2000 in nato leta 2003 prestopil na program BA (Hons) Fine Art na Gray’s School of Art, Robert Gordon University na Škotskem. Po končanem dodiplomskem programu leta 2005 je nadaljeval svoj študij v Londonu, kjer je leta 2007 končal magistrski program MFA in Fine Art na The Slade Shool of Fine Art, University College London.
V svojem delu obravnava in komentira trenutne situacije v družbi in njeno prihodnost. Ideje in koncepti Metoda delujejo na principu transformacije percepcije na zavestnem ali podzavestnem nivoju. Skozi parafrazirnje sveta v katerem živimo poizkuša vzpodbuditi nenehno zainteresiranost in razmišljanje posameznika. Zanj so ključnega pomena koncepti in njihova sporočila, katera so izpeljana v najprimernejšem mediju, materialu in/ali tehniki.
Njegova pretekla dela vključujejo instalacije in site-specific projekte, zvok in video, interaktivne projekte, akcije, performanse in fotografijo. Metodovo delo pa vključuje številna sodelovanja na najrazličnejših področjih. Deloval in razstavljal je na najrazličnejših projektih predvsem v tujini: Avstriji, Belgiji, Egiptu, Estoniji, Franciji, Hrvaški, Italiji, Ljudski Republiki Kitajski, Novi Zelandiji, Veliki Britaniji in pa tudi v Sloveniji. Živi in deluje v Londonu in Ljubljani.
Več na metodblejec.net
24.3.10
Gostovanje Robertine Šebjančič in Luke Freliha
V sredo, 31.3.2010 ob 10.45 bosta na šoli gostovala Robertina Šebjančič in Luka Frelih. Oba sta aktivna multimedijska umetnika, ki bosta predstavila svoje delovanje na področju sodobne umetnosti.
Predstavitev je odprta za javnost in brezplačna.
Vabljeni!
Več o gostujočima umetnikoma in njunih projektih si lahko preberete spodaj.
Robertina Šebjanič (1975) v svojih projektih deluje v različnih medijih v videu in ambientalnih postavitvah in širše zasnovanih multimedijsko / tehnoloških projektih v kontekstu sodobne umetniške prakse. Njeno delo je trenutno fokusirano v konstruiranje novih imaginarnih svetov - ter iskanja razmerja med resničnim in iracionalnim ter preigravanja z mejo gledalčeve čutne percepcije. Svoje ideje mnogokrat kontekstualizira v sodelovanju z drugimi avtorji ter jih preko interdisciplinarnega in neformalnega združevanja uresničuje v svojih delih. Njena video dela so v mnogih video kolekcijah prikazovana na referenčnih mednarodnih prizoriščih, med drugim v : HEP (HUMAN EMOTION PROJECT od 2009 -), Postaja DIVA predstavlja ( 15 del slovenske video umetnosti / historični presek), Videospotting etc...
Luka Frelih (1974) je računalniški programer in umetnik, heker s posebno naklonjenostjo prostemu programju in snovalec spletnih strani. Ustanovni član Ljubljanskega laboratorija za digitalne medije Ljudmila in eden od avtorskih sodelavcev projekta Creative Commons Slovenija. Sodeloval je v mnogih projektih, ki povezujejo tehnologijo in umetnost. Član Makrolaba, ASCII Art Ensemble in pionirskih net.art skupnostnih projektov: 7-11, Refresh, Remote-C. Sprogramiral instant ASCII kamero, net.art generator in več kot en spletni kartografski vmesnik za mobilne radijsko povezane GPS agente.
Frida V. je prost kartografski vmesnik za kolesa, prvič narejen za festival DEAF 2004 v Rotterdamu. Obiskala je že tri celine in se razvija vse odtlej - nova serija vse-v-enem Frida BOX prototipov je nastala 2009 in kartirala v Parizu. Frida V. je bila predstavljena tudi na razstavi Sodobna slovenska umetnost 95'05 - Teritoriji, identitete, mreže; v času rezidenčnega bivanja v New Yorku 2005/2006, na festivalu MFRU 2006, na festivalu Crash Test Dummy v Ljubljani in Münchnu, festivalu Piksel v Bergnu in v okviru projekta Orgnets leta 2007 v Pekingu. Pufination je interaktivna simulacija ekosistema, ki jo je razvil z Robertino Šebjanič in drugimi leta 2008 v Kiberpipi.
Pufinacija ( Robertina Šebjanič in Luka Frelih):http://www.ljudmila.org/pufination/
Pufiji ponazarjajo mikroorganizme, ki sobivajo v odprtem ekosistemu. Skupina objektov deluje kot občutljiva senzorska mreža. Obiskovalec se vplete v umetno uprizorjeno »biosfero« preko aktivne, na senzorjih temelječe interakcije.
Brez interakcije Pufinacija ni popolna. Glavnega akterja ni, vsi sobivamo.
Projekt izpostavlja odnos do sobivajočih kot pomemben del lastnega preživetja posameznika. V Pufinaciji se znajdemo znotraj simulirane projekcije našega vsakdana. Decentraliziran nadzor, odziv na bližnje dražljaje in sledenje preprostim pravilom – to združuje robote in gledalca v Pufinacijo
Roboti Pufi so zasnovani na platformi Arduino. Med sabo komunicirajo po brezžičnem omrežju, z ljudmi pa prek dotika, zvoka, svetlobe in tresenja.
Udeleženec v projektu prevzame vlogo voznika in soustvarjalca digitalnih vsebin. Sistem upravlja in nadzira prek enostavnega vmesnika na krmilu kolesa.
Usklajen nabor programske in strojne opreme omogoča samodejno kartiranje odkritih brezžičnih računalniških omrežij, enostavno snemanje z lokacijo in ikono označenih posnetkov in priložnostno sinhroniziranje s strežnikom na internetu.
Raziskovalec lahko analizira zbrane podatke in naredi zemljevide raziskanega območja, ki predstavijo nevidna informacijska polja v njem.
23.2.10
Delavnica Reciklaže - Aleksandra Gruden
Pozdravljeni!
S ponedeljkom, 1.3.2010 se bo na šoli pričela odvijati Aleksandre Saške Gruden z naslovom Reciklaža.
V delavnici bo osrednja tema kako z reciklažnimi materiali preoblikovati prostor. Reciklaža bo uporabljena ne le kot možnost za izdelavo novih predmetov, temveč kot način s katerim lahko predelamo določeni predel v prostoru.
Materiali, ki bodo uporabljeni bodo različni:od kartona, do plastike, gumjastih izdelkov, ipd. vsi ki omogočajo uporabo na večjih površinah in so vzdržljivi na težo, pritisk in morebitne udarce.
Urnik delavnice:
- pon. 1.3. od 14.30 do 16.30 ure
- tor. 2.3. od 9.00 do 11.30 ure
- čet. 4.3. od 15.00 do 18.00 ure
- pet. 5.3. od 9.00 do 12.15 ure
Vabljeni!
4.1.10
Gostovanje Kolje Saksida
V ponedeljek, 11. januarja ob 14.45 bo pri nas gostoval avtor animiranih filmov Kolja Saksida. Predstavil nam bo svoj novi fim Mulc, ki se pravkar predvaja v Kinodvoru kot predfilm.
Kratki film si bomo ogledali tudi na soli, potem pa nam bo avtor predstavil, kako poteka produkcija takšnega filma in kako je potekala konkretna produkcija.
Avtorja smo povabili v sklopu kiparstva za animatorje (VSU-DUP), vendar vabimo vse studente (tudi ambient in kkr), da se udelezijo predavanja, saj je film za njih se posebej zanimiv z vidika likov-lutk in scenografije.
Vabljeni!